Junnuviesteistä jättipotti ja parhaan seuran titteli Tapioille

23.5.2013

Tapioiden nuorisojoukkueet kirmasivat mahtavaan saldoon Helsyn junnuviesteissä Leppävaarassa. Jaossa olleista 20 mestaruudesta Tapiot vei 10 ja lisäksi loppusaldoon kirjattiin 10 hopeaa ja neljä pronssia. Tapiot oli näin selvästi kisojen paras seura.

15-vuotiaiden ikäluokissa Tapiot vei kaikki mestaruudet sekä tytöissä että pojissa. Erityisesti tyttöjen 4x100 metrin aika 49,39 ja myös aitaviestin voittoajaksi kirjattu 50,17 ovat kovia noteerauksia ja nostavat tytöt koviksi mitalisuosikeiksi myös SM-viesteissä. Samanikäisten poikien 4x100 metrin voittoaika 47,74 on sekin valtakunnallisesti hyvää tasoa.

Tapioiden 9-vuotiaat tytöt korjasivat myös jättipotin, kun ykkösjoukkue voitti sekä pika- että pitkän viestin ja kakkosjoukkueen tytöt valloittivat hopeasijan molemmila matkoilla.
Tapioiden mitalijoukkueet viesteissä olivat seuraavat:

 

P15 4 x 100 m
1.  Espoon Tapiot 1                              47,74 (ae 47,68)
       Juuso Helpiö
        Lauri Setälä
        Martin Kidron
        Elias Nurmela

P15 4 x 800 m
1.  Espoon Tapiot 1                            9.34,68
        Lauri Setälä
        Max Mandelin
        Tuomas Uusitalo
        Tomi Lehto

P15 4 x 80 m aj
1.  Espoon Tapiot 1                              54,43
        Okko Makkonen
        Juhani Sarasmaa
        Hiski Jatkola
        Jaakko Lintula

P13 4 x 100 m
2.  Espoon Tapiot 1                              57,08
        Otto Gerkman
        Iisakki Torppa
        Saku Jatkola
        Hannes Salminen

P13 4 x 600 m
2.  Espoon Tapiot 1                            7.59,07
        Mikael Martikainen
        Saku Jatkola
        Tuomas Mäkelä
        Artturi Paavola

3.  Espoon Tapiot 2                   8.37,33
       Heikki Lintula
       Antti Rasehorn
       Topias Uusitalo
       Antti Kettunen

P13 4 x 60 m aj
2.  Espoon Tapiot 1                              47,17
        Saku Jatkola
        Heikki Lintula
        Hannes Salminen
        Artturi Paavola

P9 4 x 50 m
2. Espoon Tapiot 1                              33,95
        Veli Äijälä
        Henri Matikainen
        Leimu Liikonen
        Daniel Björn

P9 4 x 600 m
2.   Espoon Tapiot 1                            9.09,45
        Leimu Liikonen
        Veli Äijälä
        Lassi Lehtimäki
        Daniel Björn

T15 4 x 100 m
1.  Espoon Tapiot 1                              49,39
        Satu Nissilä
        Iiris Peterzens
        Mette Gerkman
        Anni Jäntti

T15 4 x 600 m
1. Espoon Tapiot 1                           10.25,22
        Ada Kaivola
        Anni Jäntti
        Enni Nurmi
        Iiris Peterzens
2.  Espoon Tapiot 2                           10.40,38
        Lotta Penttinen
        Samina Nummi
        Satu Nissilä
        Aino Hakkila

T15 4 x 80 m aj          
1.  Espoon Tapiot 1                              50,17
        Aino Hakkila
        Anni Jäntti
        Jannika Niemelä
        Iiris Peterzens
3. Espoon Tapiot 2                              55,23
        Satu Nissilä
        Liisa Sätilä
        Ada Kaivola
        Mette Gerkman


T13 4 x 100 m
2.  Espoon Tapiot 1                              53,40
        Lotta-Maria Viljakainen
        Saara Keskitalo
        Eeva Immonen
        Rebekka Sukselainen
3.  Espoon Tapiot 2                              54,72
        Elsa Nieminen
        Katariina Kontio
        Isabella Jääsvuo
        Neea Nurmi


T13 4 x 600 m
2.  Espoon Tapiot 1                            7.34,34
        Elsa Nieminen
        Ella Parviainen
        Ella Koskiniemi
        Vilja Kauranen

T13 4 x 60m aj
1.  Espoon Tapiot 1                              41,99
        Reetta Kämäräinen
        Katariina Kontio
        Camilla Kohl
        Neea Nurmi
3.  Espoon Tapiot 2                              43,05
        Isabella Jääsvuo
        Annika Siitonen
        Saara Keskitalo
        Rebekka Sukselainen

T11 4 x 100 m
1.  Espoon Tapiot 1                              59,20
        Iina Sellmann
        Silja Jaatinen
        Ella Ingraeus
        Jutta Seppänen

T9 4 x 50m
1.  Espoon Tapiot 1                              34,62
        Elisa Jääskeläinen
        Eeva Parviainen
        Fiia Nurmi
        Hilda Oila
2.  Espoon Tapiot 2                              34,95
        Ruusu Saarela
        Iiris Ojala
        Hilla Neuvonen
        Hilla Saarinen

T9 4 x 600 m
1.  Espoon Tapiot 1                            9.41,77
        Elisa Jääskeläinen
        Hilda Oila
        Selene Rossi
        Eeva Parviainen
2.  Espoon Tapiot 2                            9.52,49
        Hilla Neuvonen
        Lotta Kalske
        Hilla Saarinen
        Nelli Kalske

 

Kaikki viestitulokset löytyvät täältä:

Helsyn junnuviestien tulokset Tilastopajassa