Tapioilla loistava YAG-menestys

19.6.2013

Espoon Tapioiden urheilijat menestyivät laajalla rintamalla sekä YAG-viesteissä että henkilökohtaisissa lajeissa.

Kaatosateessa läpiviety viesti- ja kävelypäivä ei hidastanut Tapioiden menoa, vaan mitaleja ropisi samaan tahtiin kuin vettä taivaalta. Tässä kaikki viestimitalistit ja kävelymitalistit:

P14 3000m kävely 1. Juhani Sarasmaa 16.39,99

T13 2000m kävely 3. Heidi Oila 12.04,49

P9 4 x 50 m
2. Espoon Tapiot 33,39
        Leimu Liikonen
        Aleksandar Miskeljin
        Daniel Björn
        Henri Matikainen

P9 4 x 400 m
3. Espoon Tapiot 5.44,70
        Aleksandar Miskeljin
        Henri Matikainen
        Leimu Liikonen
        Daniel Björn

P13 4 x 100 m           
3. Espoon Tapiot 55,54
        Hannes Salminen
        Otto Gerkman
        Saku Jatkola
        Jaakko Ingraeus

P15 4 x 100 m
1. Espoon Tapiot 46,30
        Elias Nurmela
        Martin Kidron
        Juuso Helpiö
        Lauri Setälä

P15 4 x 800 m
1. Espoon Tapiot 9.31,51
        Max Mandelin
        Tuomas Uusitalo
        Tomi Lehto
        Lauri Marekwia

M17 4 x 100 m             
1. Espoon Tapiot 45,07
        Erno Pikkarainen
        Valtteri Kämäräinen
        Oskar Niva
        Lauri Arpiainen

M17 4 x 100 m aj
1. Espoon Tapiot 55,72
        Oskar Niva
        Lauri Arpiainen
        Joni Karras
        Valtteri Kämäräinen

T9 4 x 50 m
2. Espoon Tapiot 33,72
        Hilda Oila
        Iiris Ojala
        Hilla Saarinen
        Alisa Laukkarinen

T9 4 x 400 m
3. Espoon Tapiot 6.00,48
        Elisa Jääskeläinen
        Petra Viljakainen
        Hilla Saarinen
        Alisa Laukkarinen

T11 4 x 100 m
3. Espoon Tapiot 59,57
        Iina Sellman
        Silja Jaatinen
        Olivia Chandras
        Jutta Seppänen

T11 4 x 600 m
3. Espoon Tapiot 8.58,31
        Olivia Chandras
        Katharina Marekwia
        Silja Jaatinen
        Jutta Seppänen

T13 4 x 100 m
1. Espoon Tapiot 2 54,64
        Lotta-Maria Viljakainen
        Katariina Kontio
        Elsa Nieminen
        Neea Nurmi

T13 4 x 600 m
3. Espoon Tapiot 7.43,86
        Ella Parviainen
        Merituuli Saarela
        Saara Keskitalo
        Ella Koskiniemi

T13 4 x 60m aj
1. Espoon Tapiot 41,05
        Reetta Kämäräinen
        Katariina Kontio
        Camilla Kohl
        Neea Nurmi

3. Espoon Tapiot 2 42,51
        Annika Siitonen
        Eeva Immonen
        Saara Keskitalo
        Rebekka Sukselainen

T15 4x100m           
2. Espoon Tapiot 52,29
        Lotta Penttinen
        Satu Nissilä
        Jannika Niemelä
        Anni Jäntti

T15 4 x 800 m
1. Espoon Tapiot 10.39,05
        Lotta Penttinen
        Liisa Sätilä
        Aino Hakkila
        Ada Kaivola

T15 4 x 80m aj
2. Espoon Tapiot 51,09
        Mette Gerkman
        Jannika Niemelä
        Aino Hakkila
        Anni Jäntti

N17 4 x 100 m aj
2. Espoon Tapiot 1.06,30
        Maija Hakkila
        Anna Handelberg
        Sara Jungewelter
        Saga Kivekäs
 

Henkilökohtaisissa lajeissa mitaleille ylsivät seuraavat urheilijat:

Lauantain mitalistit

P15 100 m 1. Lauri Setälä 11,40
P15 300 m 1. Lauri Setälä 36,88
P13 Moukari 1. Ville Vihersalo 49,35

M17 Korkeus 2. Olli Nurminen 180
P15 100 m 2. Martin Kidron 11,62
T13 Moukari 2. Rebekka Sukselainen 41,68

N17 Kuula 3. Vilma Paakkala 12,15
N17 300 m 3. Saga Kivekäs 42,40
P15 300 m 3. Martin Kidron 37,67
T15 100 m 3. Satu Nissilä 12,68
T15 300 m 3. Satu Nissilä 42,77
P14 Seiväs 3. Heikki Lintula 220

Joukkuekilpailut:

T12 Pituus joukkuekilpailu 2. Espoon Tapiot 8,60
Lotta-Maria Viljakainen 4,35 (6)
Vappu Valtonen 4,25 (9)

P12 Keihäs joukkuekilpailu 2. Espoon Tapiot 71,04
Elja Neuvonen 37,47 (5)
Otto Gerkman 33,57 (10)

P9 Pituus joukkuekilpailu 3. Espoon Tapiot 6,85
Henri Matikainen 3,48 (12)
Daniel Björn 3,37 (17)

T9 Pituus joukkuekilpailu 3. Espoon Tapiot 6,58
Alisa Laukkarinen 3,29 (10)
Ella Lawton 3,29 (11)


Sunnuntain mitalistit

N17 100 m aj 1. Saga Kivekäs 15,11
M17 Kolmiloikka 1. Oskar Niva 14,40
N17 Kiekko 1. Vilma Paakkala 43,18
P14 800 m 1. Tomi Lehto 2.07,60
T13 Kuula 1. Rebekka Sukselainen 12,21
T12 2000 m kävely 1. Hilppa Luoma 11.54,75

N17 800 m 2. Saga Kivekäs 2.24,90
P14 800 m 2. Lauri Marekwia 2.10,37
T13 Korkeus 2. Rebekka Sukselainen 150
T12 2000 m kävely 2. Oona Koistinen 14.03,05
T10 1000 m kävely 2. Amina El Mrabt 5.54,88
T12 1000 m 3. Ella Koskiniemi 3.18,02

Joukkuekilpailut

T12 Keihäs joukkuekilpailu 2. Espoon Tapiot 43,86
Vilja Kauranen 23,65 (9)

Merituuli Saarela 20,21 (16)

P12 Korkeus joukkuekilpailu 3. Espoon Tapiot 250
Elja Neuvonen 125 (15)
Otto Gerkman 125 (15)